Uranové sklo
Jak vlastně funguje a je to bezpečné?
Je charakteristické svou jasně zelenou barvou a výraznou odezvou na ultrafialové světlo. Mimochodem, ultrafialovou složku samozřejmě obsahuje i denní světlo, proto šperky z uranového skla tolik vynikají na letním slunci. Ve skutečnosti ale máme k dispozici víc odstínů – zářivě žlutozelená Anna žluť, tmavší Anna zeleň nebo zlatavě růžová Zlatá rybka (v minulosti i některé další odstíny). Na denním světle může tedy uranové sklo mít více barev díky dalším příměsím, ale pod UV světlem je to vždy ona zářivě zelená, kterou máme spojenou s filmovým nebezpečím radioaktivity. Hlavně z některých kreslených seriálů…
Za tuto typickou záři vděčíme fluorescenci, jevu, kdy uranové ionty ve skle absorbují ultrafialové světlo a následně vyzařují světlo viditelné pro naše oči, což se projevuje právě oním zelenožlutým světelným efektem.
Není ale nebezpečné to nosit na krku? Díky šetření státního úřadu pro jadernou bezpečnost je uranové sklo jak na šperky, tak na užitkové předměty bezpečné, pokud obsahuje menší množství uranu, než je jedno hmotnostní procento. A tyto podmínky splňují všichni výrobci v ČR, EU i USA odkud sklo nakupuji. Pokud chcete vědět více o zákonech regulujících přidávání radioaktivních látek do spotřebních výrobků (konkrétně do skla), doporučuji vaší pozornosti stránky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ze kterých jsem čerpala. Původně tedy z tohoto článku, který ale již není k dispozici; Problematika uranem barveného skla
Sklo, které používám (a běžně nakupuji v ČR) mi ale měřil kamarád, který se zabývá jadernou bezpečností a rozhodně nevyzařuje nic víc, než běžné pozadí se kterým se setkáváme denně.
A perlička na konec: Pokud sklo v UV světle svítí nějakou jinou barvou, je to tím, že je barvené prostě jiným kovem. V tomto případě (oranžová) je to třeba kadmium.